(APP Help) Unos stavki naloga za knjizenje

UNOS STAVKI NALOGA ZA KNJIZENJE

Postoji vise nacina da se unesu stavke naloga. Ako se stavke unose rucno, onda se koriste komande F2 i F3, a ako se koristi automatika onda se stavke automatski generisu na osnovu izvorne dokumentacije. Svaka stavka naloga moze imati i analiticku komponentu koja se direktno knjizi na odgovarajuceg partnera iz posebne analitike kupaca i dobavljaca. Pri unosu stavki u uglu ekrana se prikazuje trenutni saldo naloga. Kada se unos zavrsi, proveravaju se sva uneta konta. Ukoliko je unet neki neispravan konto, daje se greska “KONTO XXX NE POSTOJI”, i onda treba taj konto upisati u kontni plan. Ako nalog ne bude usaglasen, javlja se poruka da nalog ima saldo. Nalog ce biti moguce snimiti, ali nece moci da se pojavi na karticama.

DEVIZNI NALOZI: devizni nalozi se moraju unositi u posebno oznacenom registratoru. Svaki devizni nalog ima kolone DEVIZE DUGUJE/DEVIZE POTRAZUJE i DIN DUGUJE/DIN POTRAZUJE. U ovim nalozima se moze knjiziti na devizna konta, ali i na dinarska. Kada se knjizi na dinarski konto, dovoljno je u koloni DEV.DUG/POT uneti *dinarski* iznos. Taj iznos se automatski prenosi u kolonu DIN DUG/POT. Kada se knjizi na devizni konto, program uzima kurs iz kursne liste. Ako je potrebno knjiziti samo dinarski iznos na devizni konto, ne treba uneti nista u kolone za devize, nego se kursor pomeri na dinarske iznose i tu se direktno unese zeljeni iznos.

F2 - Unos nove stavke naloga. Redom treba uneti konto, opis stavke, iznos duguje ili potrazuje i protivstavku. U zavisnosti od podesenih parametara za glavnu knjigu, moze se unositi oznaka sektora i projekta, a unos pritivstavke je takodje opcion. Kada se unese stavka naloga, automatski se nudi unos sledece stavke. Za konto se moze uneti citav konto, a ako se unese samo pocetni niz cifara (na primer, “13”), dobice se tabela sa svim kontima koji pocinju zadatim nizom (1300, 1301, 1310, …). U istoj tabeli se moze dodati novi konto, ukoliko se u toku knjizenja ispostavi da ne postoji. Prilikom unosa konta i opisa, dostupna je komanda F6 kojom se kopira prethodno unet konto/opis stavke. Ukoliko se umesto konta unese string koji pocinje zvezdicom (na primer, “*invest”), program izdvaja sva pojavljivanja stringa “invest” iz kontnog plana.

F3 - Brisanje stavke naloga.

Shift-F3 - Brisanje analiticke komponente stavke.

F4 - Automatsko generisanje stavki naloga.

F6 - Kopiranje citave stavke naloga.

Shift-F6 - Kopiranje stavke naloga, pri cemu se zamenjuju potrazna i dugovna strana.

Alt-F6 - Kopiranje stavke naloga, pri cemu se ne kopira iznos.

F7 - Trazenje stavke po broju dokumenta ili kontu.

Shift-F7 - Trazenje sledeceg pojavljivanja stavke.

F8 - Unos analiticke komponente. Svaku stavku naloga moguce je proknjiziti i na operativnu analitiku kupaca i dobavljaca. Treba uneti naziv zeljenog partnera, odrediti da li se knjizi u obicnu ili avansnu karticu, broj dokumenta, devizni faktor i napomenu.

F9 - Pregled konta. Ovom opcijom mozete pregledati karticu nekog konta, ne prekidajuci tekuce knjizenje.

Alt-T - Razbijanje stavke po definisanom kljucu. Kljuc se moze definisati po sektoru ili projektu, a kursor se postavlja na polje po kome se zeli raspodela. Na primer, ukoliko je umesto sektora navede kljuc za raspodelu, originalna stavka se brise i umesto nje se generisu odgovarajuce “razbijene” stavke. Ukoliko oznaka sektora nije kljuc, komanda nema efekta. Pri tom se vrsi normiranje zadatih procenata. Na primer, ako su za kljuc zadate samo dve stavke i prva je 50, a druga 30 procenata, zadati iznos ce se rasporediti u odnosu 5:3.

Alt-W - Snimanje svih stavki naloga u clipboard. Podaci se snimaju direktno, preko ID brojeva.

Alt-R - Ucitavanje stavki iz clipboarda.

Insert - Umetanje stavke na tekucoj poziciji

Plus - Pomeranje stavke na dole (kursor mora biti na kontu)

Minus - Pomeranje stavke na gore *kursor mora biti na kontu)

Tab - Prikaz dodatnih informacija o stavki: pun naziv konta, kao i informacije o pravilu za knjizenje koje je primenjeno. Podaci o pravilu se mogu dobiti samo neposredno po generisanju naloga.