(APP Help) Popis artikala

POPIS ARTIKALA

Modul za evidenciju popisa artikala. Podrzane su opcije za evidenciju popisa, iskazivanje viskova i manjkova, itd. Treba razlikovati dve vrste popisa: popisi koji se rade na pocetku godine povecavaju vrednost magacina i kontrolni popisi koji se po potrebi rade u toku godine i kod njih su vazni samo viskovi i manjkovi. Pri kreiranju svakog zapisnika o popisu na pocetku se odredjuje da li je popis pocetni ili kontrolni i ovaj podataka se kasnije ne moze menjati. Inace, popisi takodje postuju logiku ostatka programa: radi se o standardnim dokumentima, koji se mogu kreirati, brisati ili menjati, sve dok se ne proknjize ili zakljuze.

Najbolje je da popis radite na standardni nacin: na praznom formularu (F8) se broje kolicine i rucno unose. Zatim se oformljava zapisnik o popisu, koristi komanda F5 za preuzimanje tekuceg stanja i onda se u kolonu POP.KOL. (popisana kolicina) unose podaci o popisu. Na osnovu ovoga se pravi zapisnik sa iskazanim viskovima i manjkovima. Obratite paznju da se komandom F5 preuzima TEKUCE stanje, pa ako je u medjuvremenu bilo izmena ponudjeno stanje nedje biti korektno. Takodje, ako posle kreiranja zapisnika menjate stanje, to se NECE odraziti na zapisnik koji je pre toga kreiran. Za to se koristi komanda F5 u stavkama popisa.

Popis pre zakljucenja nema uticaja na stanje magacina. Posle zakljucenja menja stanje.

Kontrolni popis se upisuje u trgovacku knjigu i to sav visak kao zaduzenje, a manjak kao razduzenje.

Postoje sledece komande:

Alt-F1 - Istorijat transakcija.

F2 - Kreiranje novog popisa. Ovom komandom se kreira novi popis, tj. upisuje se zapisnik o popisu.

Ctrl-F2 - Generisanje popisa za sve magacine pridruzene partnerima. Uzima se tekuce stanje iz tih magacina. U zavisnosti od opcije koja se izabere prilikom kreiranja popisa (knj.cene ili ref.cene), za nabavne i prodajne cene ce se uzeti klasicne cene iz pregleda zaliha ili nabavne/prodajne referentne cene.

F3 - Brisanje popisa. Brise se zapisnik o popisu. Vazno je znati da ova operacija ne utice na stanje magacina: jedino se brise sam dokument o popisu. F4 - Izmena popisa. Mogu se menjati podaci uneti u zapisnik o popisu.

Ctrl-F4 - Konverzija pocetnog u kontrolni popis i obrnuto.

F5 - Stampanje zapisnika. Ovom komandom se stampa zapisnik o popisu po prodajnim ili nabavnim cenama. Prilikom kreiranja popisa mogu se uneti i nabavne i prodajne cene, bez obzira na to po kojim se cenama zaista vrsi popis. U opcijama za stampu se moze izabrati i stampa za jednog dobavljaca, kao i stampanje samo razlika ili negativnih kolicina u popisu. Opcija TIP ARTIKLA opciono odredjuje tipove artikala koji ulaze u stampu: prazno oznacava sve tipove, a slovna oznaka artikle odredjenog tipa.

Alt-F5 - Specifikacija popisa sa poreskim stopama. Ovaj izvestaj se koristi za sravnjenje KEPU koja se vodi sa PDV.

Ctrl-F6 - Rekapitulacija popisa po tipovima artikala.

F8 - Stampanje praznog formulara - zapisnika o popisu. Prvo treba izabrati magacin (prodavnicu) za koji se popis radi. Moze se izabrati i deo zaliha po vrsti artikla. Zatim se bira nacin sortiranja zapisnika - po sifri, nazivu artikla ili po vrsti artikla. Artikli na zapisniku mogu biti SVI (stampa se ceo sifarnik artikala), <> 0 - samo oni koji trenutno imaju stanje ili samo oni artikli koji su imali promet u prethodnom periodu. Ako se ukljuci opcija ZAGLAVLJE NA SVAKOJ STRANI, na pocetku svake strane se stampa heder sa brojem strane, nazivima kolona, a na dnu tekst “popisna komisija” sa mestom za potpis.

Shift-F8 - Stampanje formulara za popis, slicno kao prethodna opcija, ali u drugoj formi. Ovaj zapisnik se prilagodjava specificnim potrebama svakog korisnika.

Alt-F8 - Stampanje popisne liste, bazirane na tekucem unetom popisu.

F9 - Unos popisa bar-kod citacem. Kada se kreira popis, popunjava se samo kolona “knjigovodstvena kolicina”, a ovom opcijom se redom unose sifre i kolicine stvarno popisanih kolicina. Uneti zapisnik se automatski unosi u popis (kolona “popisano”). Komandom Alt-B se mogu ucitavati podaci sa prenosnog bar-kod terminala. Vazna osobina ove opcije jeste da se moze koristiti istovremeno na vise radnih stanica i to na istom zapisniku o popisu - popisane kolicine se sabiraju i upisuju u kolonu “popisano”. Operacija nece biti dozvoljena ako je u toku izmena popisa. Komandom Ctrl-F6 se mogu ucitavati podaci o popisu iz sistemskog clipboarda ili ASCII datoteke.

Ctrl-F9 - Kopiranje nabavnih referentnih cena u sve popise u nabavne cene. Sa ovom komandom treba biti jako oprezan, jer se njen efekat ne moze ponistiti!

Alt-W - Popis se kopira u clipboard.

Alt-R - Ucitavanje popisa iz clipboarda. Iz ponudjenog spiska se bira zeljeni popis koji se automatski ucitava, pri cemu je dozvoljena proizvoljna naknadna izmena. Artikli se odredjuju po sifri, a ako ona ne postoji ili je neodgovarajuca, trazi se artikal po nazivu. Ako se ne nadje takav artikal, daje se greska da artikal ne postoji.

Alt-G - Ucitavanje tekucih cena u zapisnik o popisu.

Z - Zakljucavanje popisa. Ova operacija se radi kada su unete sve kolicine i popis je zavrsen. Tako se popis zakljucuje i upisuje u zalihe. Posle zakljucivanja popis se ne moze menjati! Prilikom zakljucivanja mogu se izabrati opcije:

UPIS CENA IZ POPISA U ZALIHE - Da li prodajne cene iz popisa treba upisati u tekuce cene u pregledu zaliha. Ukoliko se radi o novom popisu, ovu opciju obavezno treba ukljuciti.

PROVERA KNJIGOVOD.KOLICINA - Ukoliko se ukljuci ova opcija, na osnovu kartica se generise stanje na odredjeni dan i kolicine se porede sa kolicinama u popisu. AKo postoji razlika, dobija se izvestaj sa listom problematicnih stavki.

KONVERZIJA U INT.NALOGE - Ova opcija se koristi kada zelite da popis konvertujete u interni ulaz. U interni ulaz ulaze samo iskazane razlike po popisu, a sam popis se briSe iz evidencije.