(APP Help) Akcizni proizvodi

AKCIZNI PROIZVODI

PRIPREMNE RADNJE Prvo treba otvoriti akcizne artikle u evidenciji artikala. Pri tom za svaki artikal treba upisati odgovarajucu akcizu i porez (na primer, A20). Ukoliko se ovi podaci ne pojavljuju u stavkama artikla, ukljucite ih u sistemskim opcijama. U Porezima otvorite porez A20 za promet akciznih proizvoda. Ukoliko prodaju akciznih proizvoda obavljate uvek u posebnom dokumentu, treba otvoriti takav tip dokumenta u Tipovima dokumenata:

OZNAKA………. AKC NAZIV……….. Akcizna roba POREZ NA IZNOS.. A20 ……………. OBRACUNAT POREZ NA RAZLIKU 0 ……………. OBRACUNAT PRIKAZUJE SE…. A20 POREZ NA USLUGE. 0 NUDI SE POREZ… - ZALIHE………. - NUDE SE CENE…. PRODAJNE

Ukoliko se akcizni proizvodi prodaju zajedno sa ostalim proizvodima, onda treba staviti da je obracunat porez 0, a “Nudi se porez” iz artikala.

ULAZ Ulaz robe za proizvode koji podlezu placanju akcize se nesto razlikuje od ulaza standardnih artikala. Kao prvo, za ulaz takvih proizvoda treba otvoriti poseban registrator koji ima tip “B-MESOVITO”. U ovakvom registratoru se moze raditi i ulaz neakciznih proizvoda, cak i u okviru jedne ulazne fakture, ali to svakako treba izbegavati zbog kasnijeg knjizenja. Akcizni artikli se otvaraju kao i svi drugi, s tim sto treba u polje AKCIZA upisati iznos akcize, a u polje za porez A20. Podrazumeva se da je porez A20 vec otvoren. Dokumenta u ulazu se normalno unose. Pri unosu stavki se za nabavnu cenu uzima cena BEZ poreza. Na primer, artikal moze kostati u nabavci 120 dinara, od cega je 20 dinara porez. U ovom slucaju treba uneti za cenu 100 dinara, a desno se za porez automatski upisuje 20 procenata. Ukoliko na fakturi nije posebno odvojen porez ili su zadate vrednosti umesto jedinicnih cena, koristi se kalkulator za cene (F8). On omogucava da se iznosi unose u drugoj jedinici mere i da se na osnovu iznosa dobiju jedinicne cene. Primetite da se u ovom kalkulatoru mogu proizvoljno unositi podaci, pri cemu se ostali automatski racunaju. Po zavrsenom unosu artikala treba uci u opciju PRETHODNO PLACEN POREZ i proveriti sumarne vrednosti placenog poreza. Ukoliko se porez ne placa dobavljacu, nego SUC (prilikom uvoza), ukljucuje se opcija POS.KNJIZENJE i bira se odgovarajuci dobavljac. Ako postoje zavisni troskovi, treba i njih uracunati. Na primer, transport moze biti 10 dinara. Tako je ukupan iznos ulazne fakture 130 dinara.

Zatim se radi kalkulacija. U kalkulaciji mozete uneti podatke o razlici u ceni, prodajnoj ceni bez poreza ili prodajnoj ceni sa porezom. Zatim se kalkulacija normalno upisuje. Na primer, neka je razlika u ceni 10 dinara:

+ nabavna cena 100.00 + zavisni troskovi 10.00


Ukupna nabavna cena 110.00 + razlika u ceni 10.00


Cena bez poreza 120.00 + porez 24.00


Cena sa porezom 144.00

Primetite da se u kalkulaciji nigde ne pominje prethodno placeni porez - on je “izbijen” iz nabavne cene. Takodje, zalihe se zaduzuju po ceni BEZ poreza (120), a cena sa porezom samo olaksava izradu kalkulacije.

IZLAZ I OSTALA DOKUMENTA Vec je bilo reci kako se organizuje izlazna faktura. U stvari, ona veoma lici na obicnu fakturu za krajnjeg korisnika: Roba se iskazuje bez poreza, a na kraju se na sve dodaje porez. Sva ostala dokumenta (interni prenosi, nivelacije, …) se koriste na isti nacin: iz akciznih artikala je izbacen porez i oni se mogu tretirati kao i ostali artikli, pri cemu se uvek na kraju dodaje porez od 20 procenata.

Postoji i mogucnost da se ulaz i izlaz vode SA ukalkulisanim porezom, ali ovo resenje nije najisoravnije, a i nije jednostavno.