free web stats

(APP Help) Unos pravila za knjizenje

UNOS PRAVILA ZA KNJIZENJE

Svako pravilo za knjizenje se unosi na isti nacin. Ekran je podeljen na dva dela, pri cemu se u gornjrm delu prikazuju skracenice koje se mogu koristiti u toku unosa, a u donjem delu je samo pravilo. Spisak skradjenica se menja, u zavisnosti od objekata koji se trenutno unosi (konto, opis, duguje, potrazuje. U tekstualnim objektima (konto, opis, ..) skracenice se prikazuju u zagradama (na primer, <K>). Tada se rezultujuci tekst dobija tako sto se umesto oznake ubaci odgovarajuci tekst. Na primer, ako je za konto magacina defisan niz “001”, a u pravilu za konto pise “130<M>”, onda ce prilikom knjizenja tu pisati “130001”. Numericka polja (na primer, duguje i potrazuje) nemaju skradjenice vec promenljive. Promenljive se pisu bez zagrada i mogu se koristiti osnovne racunske operacije. Na primer, ako se stavi samo V, kao rezultat se dobija vrednost fakture, a V*1.2 je vrednost fakture uvecana za 20 procenata. Ispravnost konta i izraza se NE provera prilikom unosa, vec prilikom kasnijeg generisanja naloga i tada ce biti prijavljene eventulne greske.

Ovako uneta pravila se direktno preslikavaju u stavke naloga pri kasnijem kontiranju dokumenata. Postoji i veoma vazna mogucnost definisanja parametara u pravilu za knjizenju. Svi parametri se moraju definisati na pocetku pravila, ispred svih ostalih stavki. U polje KONTO za pravilo se unosi ”<A>”, obavezno velikim slovima. U OPIS se unosi opis parametra koji se trazi i u DUGUJE naziv promenljive u kojoj ce se cuvati uneta vrednost. Evo primera: neka je definisano sledece pravilo. U principu bi to trebalo da bude korisnicki sablon, ali moze i pravilo za fakturu i slicno. Kada se startuje ovakvo pravilo, prvo se na ekranu ispisuje maska za unos podataka u koju treba uneti trazenu vrednost. Zatim je uneta vrednost dostupna preko promenljive D i moze se koristiti kao i sve druge promenljive. Ovako definisane promenljive mogu da sadrze brojeve koji se mogu koristiti u izrazima na dugovnoj ili potraznoj strani stavki naloga. Ukoliko se promenljiva stavi u zagrade, onda se radi o promenljivoj koja menja tekst unutar opisa. Na primer, stavka moze da glasi:

<A> Unesi broj fakture: <F>

Kasnije se u stavkama moze pisati opis “Faktura br.<F>”. Napomena: ”<F>” se obavezno mora pisati velikim slovima.

KONTO OPIS DUGUJE POTRAZUJE ——- ————- ———- ——— <A> Unesite vred: d <A> Unesite dok.: <F> ! d := d+100 2011 Prenos <F> d 2012 Prenos <F> d

Umesto oznake ”<A>” moze se koristiti i znak ”?”. Deo ispod ucitavanja podataka (pocinje znakom ”!”) koristi se za razna izracunavanja. U DUGUJE polje se upisuje proizvoljan matematicki izraz koji se kod poziva pravila izracunava. U kreiranju slozenijih sablona moze se koristiti i veoma korisna funkcija GsK koja vraca trenutno stanje nekog konta. Na primer, GsK(“2010”) vraca trenutni saldo konta 2010. Ako se navede u obliku GsK(“2010”, “D”), vraca samo dugovnu stranu, a GsK(“2010”, “P”) vraca samo potraznu stranu. Ukoliko se navede i treci parametar, moze se dobiti stanje konta zakljucno sa nekim datumom. Na primer, GsK(“2010”,”D”,”20.10.00”) vraca dugovni saldo zakljucno sa 20. oktobrom.

U pravilima se mogu koristiti promenljive prikazane u gornjem delu ekrana, kao i sve osnovne matematicke operacije. Na primer, u izlaznim fakturama se moze pisati PV-R i to oznacava prodajnu vrednost umanjenu za rabat. Neke promenljive imaju ispred sebe oznaku “*” koja oznacava da se osim navedenog imena mogu koristiti i imena po tipovima artikala. Na primer, ako je u prozoru dostupna promenljiva *PV, moze se koristiti samo PV, ali i APV, BPV, … Evo spiska znacenja:

PV - Prodajna vrednost fakture (Sve zajedno) APV - Prodajna vrednost akciznih proizvoda na fakturi (Akc.proizvodi). BPV - Prodajna vrednost robe bez poreza (Bez poreza) KPV - Prodajna vrednost kartica (Kartice) XPV - Prodajna vrednost artikala sa obicnim porezom (Roba) UPV - Prodajna vrednost artikala koji su oznceni kao usluge (Usluge) PPV - Prodajna vrednost sopstvenih proizvoda (Proizvodi)

Slicno znacenje imaju *NV, *V, …

U definisanju pravila je moguce koristiti uslovnu naredbu, za to se koriste naredbe !IF i !ENDIF. Na primer:

KONTO OPIS DUGUJE POTRAZUJE ——- ————- ———- ———

U prethodnom primeru se prvo definisu promenljive X i Y. Zatim se u nastavku ispituje vrednost promenljive X. Ako je vrednost veca od nule, primenjuju se stavke do prvog ENDIF (konta 1000 i 2000). Zatim se ispituje vrednost promenljive Y. Ako je ona pozitivna, izvrsava se stavka konto 3000. Stavka sa kontom 4000 se svakako izvrsava, jer je izvan uslovne naredbe.

U okviru uslova za proveru mogu se koristiti i promenljive koje se pojavljuju u polju KONTO. Tada se ta promenljiva mora staviti u znake navoda. Na primer:

!IF ”<M>” == “VP”

Evo i ostalih komandi koje se mogu koristiti.

F2 - Unos nove stavke pravila. Isti efekat se dobija i sa Space.

F3 - Brisanje stavke naloga.

F6 - Kopiranje stavke pravila.

Shift-F6 - Kopiranje stavke, zamenjuju se dugovna i potrazna strana.

Alt-F6 - Kopiranje stavke, bez dugovne i potrazne strane.

F9 - Pregled kontnog plana i odgovarajuceg konta.

TAB, A - Da li ce se traziti analiticka stavka.

Insert - Umetanje stavke na tekucu poziciju u pravilima.

· Last modified: 2012/01/26 01:27 (external edit)