free web stats

(APP Help) Korekcija kartica

KOREKCIJA KARTICA

Knjigovodstvena evidencija podrazumeva odredjena pravila pri vodjenju robnih kartica robe, materijala ili proizvoda. Program podrzava vodjenje po prodajnim ili prosecnim nabavnim cenama. Bilo koji od ova dva metoda podrazumeva da je trenutno stanje artikla (kolicina x cena) jednako saldu njegove kartice (to vazi i za vodjenje po nabavnim i po prodajnim cenama). Ponekad moze doci do poremecaja salda kartice i tada je potrebno izvrsiti korekciju. Opcija KOREKCIJE sluzi za automatizaciju ovog procesa. U zavisnosti od zeljene obrade, koristi se jedna od korekcija.

Kada se magacin vodi po nabavnim cenama, svaki izlaz iz magacina se radi tako sto se evidentira i trenutna nabavna cena za svaki artikal. Na taj nacin se racuna razlika u ceni, cena sirovina i sl. Nabavna cena se obracunava prilikom ulaza artikala (kalkulacija). Medjutim, ako se prvo zada izlaz, pa tek onda ulaz artikla, u trenutku izlaza program nece imati korektnu nabavnu cenu. Bez obzira na kasnije dopisivanje ulaza, zabelezena nabavna vrednost se ne menja automatski. Resenje moze biti rucno prepravljanje svih cena (Shift-F4 u fakturama, na primer), daleko je jedostavnije upotrebiti korekciju. Ona sluzi za ponovno sredjivanje kompletne dokumentacije i naknadni obracun nabavnih cena. Ukoliko je dokumentacija kompletirana, obracunace se nabavna cena artikla u svakom trenutku njegovog izlaza.

KOREKCIJA CENA - KNJIGOVODSTVENA - Ova opcija koriguje nabavne cene tako sto na osnovu generisane kartice upisuje trenutnu nabavnu cenu u trenutku izlaza. Ukoliko se ukljuci opcija “OBRADA NEGATIVNIH KOLICINA”, za svaki negativni saldo (gde nije poznata nabavna cena) ide se do prvog sledeceg ulaza na kartici i ta cena uzima za nabavnu. Opcija KOREKCIJA PREN.INT.NALOGA regulise da li treba menjati samo interne naloge koji su izlazni (znaci, prenos u drugi magacin) ili treba menjati i int. naloge koji predstavljaju “ulaze”. Ovu opciju treba iskljuciti, osim u slucaju posebnih potreba. Opcija KOREKCIJA FAKTURA POVRACAJA se odnosi na artikle koji su vraceni kroz negativan izlaz - ukoliko je ostavite iskljucenu, povracaji ce ostati neizmenjeni, a u suprotnom ce se na njih primeniti pravila kao i za ostale fakture. Na primer, neka je kartica po nabavnim cenama ovakva:

Ocigledno, nisu dobre cene na fakturi i internom prenosu. Posle korekcije se dobija:

KOREKCIJA CENA - GLOBALNA - Ova korekcija je slicna prethodnoj, ali istovremeno sredjuje kartice u svim magacinima. Naime, generisu se kartice za sve magacine i “prati” se istorijat artikla, pocev od ulaza, preko prenosa i izlaza. Sledeca specificnost ove korekcije je sto dobijeni saldo direktno upisuje u pregled zaliha - time se sredjuju i kartice i tekuce stanje zaliha. Ova korekcija osim nepravilosti u okviru jednog magacina “prenosi” nabavne cene internim prenosima iz jednog u drugi magacin. Pri tome “negativni” prenosi prenose nabavnu cenu iz M2 u M1, a ne obrnuto. Na primer (interni nalog 1 je prenos iz M1 u M2, ali sa negativnom kolicinom):

Posle korekcije se dobija:

Kao sto se vidi, povracaj je preneo cene iz M2 u M1, bez obzira na smer naloga.

NAPOMENA: Sve pobrojane operacije menjaju izvorna dokumenta. Zato treba biti izuzetno oprezan sa njihovom upotrebom. Preporucljivo je pre startovanja ove opcije napraviti backup i slicno. Opisane opcije treba koristiti samo kod naknadnog sredjivanja dokumentacije i nije preporucljivo koristiti ih u toku poslovne godine.

KOREKCIJE NIVELACIJAMA - U slucaju vodjenja magacina po prodajnim cenama, svaka promena cene mora biti pracena odgovarajusim zapisnikom o nivelaciji. APP omogucava automatsko kreiranje nivelacija prilikom kreiranja izlaznih faktura i ulaznih kalkulacija, ali se ponekad ove opcije ne koriste iz raznih razloga. Opcija KOREKCIJA NIVELACIJAMA sluzi za kreiranje svih potrebnih nivelacija u odredjenom vremenskom periodu. Kao prvo, treba izbrisati sve nivelacije koje se odnose na izabrani magacin. Zatim se startuje obrada. Program zatim automatski formira karticu svakog artikla u tom magacinu i dodaje potrebne stavke nivelacije. Na primer, ako je tekuca kolicina 10 x 100 dinara, a sledeci na kartici je izlaz po 110 dinara, pravi se nivelacija 10 komada sa 100 na 110 dinara. Zatim se od svih stavki prave odgovarajuci zapisnici. Zapisnici se prave po danima. Ukoliko u jednom danu ima stavki cija je cena povecana i stavki cija je cena smanjena, prave se dva zapisnika. NAPOMENA: posto se za jedan dan pravi uvek samo jedan zapisnik, mogu se desiti nelogicnosti tipa da na jednoj nivelaciji postoji isti artikal dva puta sa razlicitim cenama i sl. Medjutim, ova anomalija ne utice na konacni saldo. Ova operacija ce uvek srediti stanje na karticama, osim u slucaju kada vec postoje uradjene nivelacije. Tada se mogu pojaviti razne anomalije koje ce uticati na pogresan saldo.

KOREKCIJE POREZA - Svaki artikal moze imati definisane poreze koji se placaju u slucaju njegove prodaje. Ova oznaka se stavlja u pregledu zaliha, kolona POREZ ili prilikom otvaranja novog artikla. Kasnije se prilikom prodaje ili izrade ulazne kalkulacije ovaj porez automatski prepisuje na odgovarajuci dokument. Ukoliko se, iz bilo kog razloga, porezi ne unesu dobro ili se unesu naknadno, oznake poreza na dokumentima nece biti odgovarajuce, pa samim tim i odgovarajuce kalkulacije. Korekciju ovakvih dokumenata je moguce uraditi na dva nacina: rucnom korekcijom poreza na odgovarajucim dokumentima ili automatskom korekcijom svih poreza. Opcija KOREKCIJA POREZA se koristi za to. Prvo treba u pregledu zaliha uneti tacan porez za svaki artikal. Zatim se startuje opcija KOREKCIJA POREZA i zada se zeljeni vremenski interval. Program pregleda sva dokumenta u zadatom intervalu i menja svaki porez koji se ne slaze sa definicijom u artiklima. Na kraju se daje izvestaj o izmenjenim dokumentima. Menjaju se maloprodajne ulazne kalkulacije, maloprodajne nivelacije, evidencija pazara u maloprodaji i internih prenosa iz veleprodaje u maloprodaju. Maloprodajne nivelacije se menjaju samo ako nisu poreske, tj. ako su stari i novi porez isti. Ako su ovi porezi razliciti, ne menjaju se porezi.

NAPOMENA: Ova operacija je nepreporucljiva zato sto menja originalne dokumente. Upotrebljavajte je sa krajnjim oprezom, i obavezno na osnovu dobijenog izvestaja uporedite originalne dokumente sa novodobijenim.

KOREKCIJA RADNIH NALOGA - Globalna korekcija ce srediti nabavne cene u svim magacinima, ali ne moze srediti nabavne cene artikala koje su “prosle” preko proizvodnje. Za to se koristi ova korekcija. Ona na osnovu trebovanja (internih naloga) ponovo upisuje nabavne cene u radni nalog i racuna ukupnu novu vrednost sirovina. Ukoliko se nova vrednost razlikuje od stare, razlika se dodaje (oduzima) na prvi proizvod na tom radnom nalogu. Interni nalog koji predstavlja otpremu gotovog proizvoda NECE biti menjan. Ukoliko zelite i njegovu izmenu, mozete upotrebiti jednu od prethodnih korekcija.

KOREKCIJA SIROVINA, RADNIH NALOGA I GOT.PROIZVODA - Ova korekcija sredjuje u jednom potezu ceo proizvodni ciklus: prvo se sredi magacin sirovina, zatim se na osnovu toga srede radni nalozi i na kraju se nove cene upisuju u gotove proizvode. Posebna opcija omogucava da se se vrednost gotovih proizvoda racuna kao zbir sirovina (u slucaju da jedan radni nalog sadrzi samo jedan proizvod) ili da se koristi sastavnica za racunanje cene proizvoda (nalog sadrzi vise proizvoda).

KOREKCIJA REFERENTNIH CENA - Ova opcija se koristi kada se nabavne cene ne vode po knjigovodstvenom principu, vec po tzv. referentnim cenama. Ova opcija na osnovu ukupnog prometa (pri tome se NE uzima u obzir vremenski interval koji se zadaje) racuna referentnu nabavnu cenu kao prosecnu cenu, ali na osnovu ukupne kolicine artikala u svim magacinima. Ova nabavna cena se redom upisuje u sva dokumenta, ali samo u zadatom intervalu (ako je aktivirana odgovarajuca opcija) i na kraju se izracunata cena upisuje u nabavnu referentnu cenu. Pri tom se za proizvode koji su proizvedeni preko radnih naloga uzima cena kostanja kao nabavna cena. Nabavna cena sa popisa se uzima u obzir, ali se to moze i iskljuciti koriscenjem odgovarajuce opcije. Program pri racunanju proseka racuna trenutnu kolicinu u svim magacinima, a moze se iskljuciti obrada izlaznih faktura. Tada je nabavna referentna cena prosek svih ulaza od pocetka perioda.

KONVERZIJA U DRUGU VALUTU - Ova opcija omogucava konverziju svih vrednosti u programu u drugu valutu. Pri tom se biraju vrednosti (cene) koje treba konvertovati. Za konverziju se zadaje formula od X, pri cemu je X vrednost u staroj valuti. Na primer, ako se konvertuju podaci iz maraka u dinare, formula ce biti X*30.

KOREKCIJA IZLAZNIH CENA - Ova opcija za zadati period generise “izlazne” cene na internim kalkulacijama. Koristi se u slucaju da su te cene pokvarene. Na primer, globalnom korekcijom sa ukljucenom opcijom za izmenu internih kalkulacija.

· Last modified: 2012/01/26 01:27 (external edit)