PROVERA TABELE ARTIKALA
Program APP koristi dvostruki sistem za kontrolu tekucih zaliha. Prvo, sve transakcije se izvode preko dokumenata u kojima se cuva podatak o ulazu, izlazu, promeni cena, … Za svaki artikal se uvek moze na osnovu dokumentacije (naravno, pod uslovom da je ista ispravna) dobiti trenutno stanje i cena. Posto se tekuce stanje na ovaj nacin dobija dosta sporo, uvedena je radna tabela artikala sa kolicinama i cenama koja je trenutno dostupna i sluzi za brzi uvid u stanje. Svaki dokument utice na ovu tabelu na ocekivan nacin: otpremnica smanjuje kolicinu u magacinu, ulazna kalkulacija povecava i sl. Ako se dokumentacija azurno vodi, ova tabela ce pokazivati identicne podatke kao i generisana kartica. Medjutim, ako se dokumentacija ne unosi propisanim redom ili se direktno menja radna tabela artikala, dodji ce do nesklada izmedju kartica i stanja na radnoj tabeli. U ovakvom slucaju prednost ima kartica - ako su uneta sva dokumenta!
Ova opcija sluzi za sravnjenje stanja u radnoj tabeli na osnovu kartica. Moze se koristiti uvek kada je potrebno srediti radnu tabelu.
Pri zadavanju parametara mogu se ukljuciti ili iskljuciti neke klase dokumenata iz generisanja. Na primer, mogu se uzeti u obzir samo ulazi i slicno. Parametar DELIMICNE NIVELACIJE oznacava upotrebu delimicnih nivelacija. Naime, ako je nivelacijom promenjena cena samo dela zaliha (ne kompletne kolicine) i ako ova opcija nije ukljucena, takve promene cena nece biti uzete u obzir. Ako se ova opcija ukljuci, sve nivelacije se uzimaju u obzir. Na kraju se moze zadati obrada za sve magacine ili samo za tekuci.
Posle zadavanja parametara za analizu dokumentacije, dobija se tabela u kojoj je dat pregled stanja u radnoj tabeli artikala i stanje po karticama za kolicne, nabavne i prodajne cene. Dobijene vrednosti se mogu upisati tako sto se pomeri kursor na kolonu sa stanjem koje zelimo da upisemo i pritisne se taster Enter, cime se upisuje tekuci podatak za jedan artikal. Pritiskom na taster F2 upisuju se svi podaci u koloni. Ukoliko podaci sadrze i nule koje nije potrebno upisati (na primer, nabavna cena za artikle kojih vise nema na stanju), koristi se komanda Shift-F2 koja upisuje sve cene razlicite od nule.
Komanda F5 daje mogucnost stampanja kartice tekuceg artikla.