Poreska amortizacija se radi za sva osnovna sredstva koja su označena poreskim grupama 1-5. Amortizacija za grupu 1 se radi zajedno sa knjigovodstvenom amortizacijom, kroz opciju za popis osnovnih sredstava. Amortizacija za sredstva iz grupa 2-5 koja su nabavljena do 31.12.2018. se radi korišćenjem ove opcije. Reč je o grupnoj amortizaciji. Koriste se sledeće komande:

F2 – Poreska amortizacija. Unosi se godina za koju se radi amortizacija (01.01-31.12). Program zatim redom uzima sva sredstva koja imaju grupe 2-5 i formira podatke za amortizaciju: početno stanje, novopribavljena sredstva, otpisana sredstva. Kada se na početno stanje doda nova vrednost i od toga oduzmu otuđena sredstva, dobija se osnovica za amortizaciju. Za svaku grupu se primenjuje propisana stopa i na osnovu toga dobija iznos amortizacije.

Pri tom se primenjuju dva pravila (član 7. Pravilnika):

„Ako je krajnji saldo pojedine grupe amortizacije od II do V manji od pet prosečnih mesečnih bruto zarada isplaćenih po zaposlenom u Republici u poslednjem mesecu perioda za koji se vrši obračun amortizacije, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, celokupan saldo te grupe priznaje se kao rashod amortizacije i saldo grupe jednak je nuli.“

Dodatno pravilo koje se primenjuje od 1.1.2019. godine (član 14. stav 2. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica – „Sl. glasnik RS“, br. 95/2018):

„Ukoliko je, primenom stava 1. ovog člana, krajnji saldo za: II grupu manji od 10%; III grupu manji od 15%; IV grupu manji od 20% i V grupu manji od 30%, u odnosu na saldo utvrđen na dan 31. decembra 2018. godine, odnosno na poslednji dan poreskog perioda koji počinje u 2018. godini, kao rashod amortizacije priznaje se celokupan saldo grupe.“

Ako je nova vrednost grupe manja od zakonski propisanog iznosa (upisan u kolonu 100% OTPIS), onda se otpisuje i preostala vrednost, pa je čitava grupa amortizovana. Na osnovu obračuna se upisuju podaci u tabelu obračuna. Za početno stanje se uzima saldo grupe u prethodnoj godini, a ako to ne postoji, uzima se nabavna vrednost osnovnih sredstava iz knjigovodstvene evidencije. Ukoliko se obračun radi za kraći period od jedne godine, unosi se početak i kraj tog perioda. Ovakvi obračuni se moraju brisati pre izrade sledećeg, jer nisu validno početno stanje.

F3 – Brisanje obračuna za tekuću godinu.

F5 – Štampanje poreske amortizacije preko propisanog OA obrasca.

F6 – Specifikacija osnovnih sredstava po poreskoj amortizaciji.

Poreska amortizacija je grupna i kod nje ne postoje podaci o amortizaciji po svakom pojedinačnom OS. Više detalja o tome možete naći ovde:

https://wings.rs/poreska-amortizacija-je-grupna/

NAPOMENA: Ukoliko u programu ne postoje podaci za prethodnu godinu, treba upisati početno stanje za prethodnu godinu komandom F2 i zatim u koloni NEOTPISANA VREDNOST ručno uneti početno stanje za svaku grupu. Zbog obračuna iznosa ispod koga se ghrupa otpisuje, mora se uneti saldo svake grupe za 2018. godinu.